Zmuszanie do szczepień

W mazowieckim wykryto już ponad 100 przypadków odry. Jedną z grup chorych stanowią niezaszczepieni cudzoziemcy. Rządzący szukają sposobów na walkę z ogniskami choroby i jednym z pomysłów jest przerzucenie “obowiązku” jak i kosztów szczepień na pracodawców.

Bez zmiany w prawie
Ustawodawca zobowiązuje pracodawców do tego by pracownik był zdolny do wykonywania pracy. Przepisy sanepidowskie wymagają by wyrobić “książeczkę sanepidowską” jednak żadne nie przewidują tego by pracownik był sprawdzany pod kątem bycia zaszczepionym na choroby zakaźne.

Pracodawcy zatrudniający nowych pracowników nie mają narzędzi do tego by chociażby spytać o obowiązkowe szczepienia na rozmowie kwalifikacyjnej a co dopiero zobowiązać do ich wykonania. Cudzoziemcy przybywający za pracą do Polski często w swych krajach nie mają obowiązkowych szczepień ochronnych. Oczywiście przybywając za pracą – są w stanie zrobić wszystko, podpisać każdy dokument, pracować nielegalnie a nawet pewnie i zaszczepić się – po to by móc zarabiać. Jednak brak jest jakiejkolwiek regulacji zobowiązujących czy to cudzoziemców czy też polaków do bycia zaszczepionym przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca nie ma również prawnej możliwości zmuszenia pracownika do zaszczepienia.

Nowy ustawowy obowiązek?
Sanepid po to by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się odry współpracuje z pracodawcami w celu zaszczepienia cudzoziemców. Ustawodawca przygląda się takim działaniom i może okazać się, że ureguluje i tą kwestie “współpracy”. Nie jest to plan idealny i zapewne byłby obwarowany sankcjami za brak chęci do współdziałania w wakcynacji pracowników. Pracodawcy z uwagi na brak rąk do pracy na rodzimym rynku, zmuszeni są do korzystania z pracy cudzoziemców. Po to by móc wykonać daną usługę zgodzą się na niedogodności w postaci dodatkowych obowiązków, w tym dodatkowych kosztów. Niektórzy już szczepią swoich pracowników w celu zmniejszenia absencji pracowników w pracy. Wszyscy jednak znamy różnicę pomiędzy dobrowolnością a przymusem…

Zastrzeżenia umowne
Pracodawcy szukając sposobów na wyjście z zaistniałej sytuacji, starają się umownymi zapisami pośrednio zastrzec obowiązek szczepień wśród zatrudnianych pracowników. I jeśli chodzi o zobowiązanie firm typu agencje zatrudnienia do dostarczania zaszczepionych pracowników byłby teoretycznie do zrealizowania tak pomysły zobowiązujące umownie pracowników do nieotrzymywania świadczeń od NFZ w przypadku zachorowania na np. odrę jest co najmniej dyskusyjna. Podobnie należałoby się odnieść do pomysłu pokrywania wydatków na leczenie, zakup lekarstw, czy też utratę zarobków w sytuacji gdy niezaszczepiony pracownik naraziłby inne osoby na zachorowanie. Teoretycznie w aktualnym stanie prawnym jest to możliwe, praktycznie jednak mało prawdopodobne.

BHP?
W przypadku pracowników, mających kontakt z dużą ilością niezaszczepionych osób bądź pracujących w warunkach gdzie jest większe prawdopodobieństwo na zarażenie – szczepienie mogłoby być traktowane jako środek quasi ochrony indywidualnej. Szczepienie w takim przypadku zminimalizowałoby bądź uchroniło przed zagrożeniem lub jego większą liczbą a to bezpośrednio wpłynęłoby na zdrowie i bezpieczeństwo pracy w zakładzie.

Pozostaje jeszcze inny problem nie związany bezpośrednio z osobami zatrudnionymi – co w przypadku dzieci, które nie zaszczepione, zapisywane są do żłobków, przedszkoli, szkół? Czy placówki te mają możliwość wprowadzenia w swoich aktach wewnątrzzakładowych zapisów o przyjmowaniu wyłącznie dzieci zaszczepionych? Co w przypadku, gdy dojdzie do zarażenia innych dzieci w takiej placówce? Czy placówka nie zabezpieczywszy się może zostać pociągnięta do odpowiedzialności?

Pytania tego typu można mnożyć, zmieniając jedynie branżę. Nie zmienia się jedynie to, że czekamy na sensowny i w miarę szybki ruch ze strony ustawodawcy.

Nowe zwolnienia lekarskie – stare obowiązki

Od początku grudnia 2018 r. (01.12.2018 r.) zmienią się zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Lekarze będą przesyłać je w formie elektronicznej. Zniknie obowiązek ich dostarczania przez pracownika. Jednak nie zmieni się wiele istotnych rzeczy z tym związanych. Pracownik nadal musi informować o nieobecności – niezwłocznie. Najpóźniej natomiast może to zrobić drugiego dnia. Forma elektroniczna zwolnienia nie

czytaj więcej »

Zmuszanie do szczepień

W mazowieckim wykryto już ponad 100 przypadków odry. Jedną z grup chorych stanowią niezaszczepieni cudzoziemcy. Rządzący szukają sposobów na walkę z ogniskami choroby i jednym z pomysłów jest przerzucenie “obowiązku” jak i kosztów szczepień na pracodawców. Bez zmiany w prawie Ustawodawca zobowiązuje pracodawców do tego by pracownik był zdolny do wykonywania pracy. Przepisy sanepidowskie wymagają

czytaj więcej »

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas: 507 811 798

TOP