Nowe zwolnienia lekarskie – stare obowiązki

Od początku grudnia 2018 r. (01.12.2018 r.) zmienią się zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Lekarze będą przesyłać je w formie elektronicznej. Zniknie obowiązek ich dostarczania przez pracownika. Jednak nie zmieni się wiele istotnych rzeczy z tym związanych.

Pracownik nadal musi informować o nieobecności – niezwłocznie. Najpóźniej natomiast może to zrobić drugiego dnia. Forma elektroniczna zwolnienia nie zwalnia pracownika z obowiązku informacyjnego.

Pracownik ma poinformować swojego pracodawcę. Co przez to rozumiemy – powinien to zrobić w taki sposób by informacja o nieobecności dotarła do pracodawcy jak najszybciej. Powinien też upewnić się, że informacja w ogóle do niego dotarła.

Pracownik na zwolnieniu ma zdrowieć. Do tego ma zdrowieć jak najszybciej. Czyli pracownik  powinien wykorzystywać zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem. Niedopuszczalne jest aby pracownik podejmował pracę, czy też inne czynności, które byłyby sprzeczne z wystawionym zwolnieniem jak również powodowałyby celowe opóźnianie powrotu do zdrowia.

Świętym prawem pracodawcy jest możliwość kontrolowania zwolnień lekarskich. Tym bardziej, jeśli podejrzewa, że zwolnienie lekarskie nie jest wykorzystywane w takim celu na jakie zostało wystawione. Kontrola może być incydentalna (pojedyncza) jak i planowa (systematyczna).

Kontrola zasadności zwolnienia lekarskiego może być również przeprowadzona przez ZUS. Efektem czego “chory” może stracić prawo do części zasiłku czy też nawet za cały okres niezdolności do pracy.

Pamiętajmy, że pracodawca ma możliwość wyciągania konsekwencji względem pracownika gdy ten go nie poinformował o nieobecności w terminie, jak również gdy wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem.

W przypadku gdy pracownik chce udać się na urlop wypoczynkowy, po długotrwałym zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni, pracodawca może udzielić mu tego urlopu. Ma jednakże również prawo do skierowania pracownika do lekarza medycyny pracy.

Nieobecności (długo jak również krótkotrwałe) powodujące dezorganizację w zakładzie pracy mogą być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Najważniejsze w tym przypadku jest odpowiedzenie sobie na pytanie – jak bardzo istotny jest wpływ nieobecności na funkcjonowanie zakładu pracy czy też jego części.

Nowe zwolnienia lekarskie – stare obowiązki

Od początku grudnia 2018 r. (01.12.2018 r.) zmienią się zasady wystawiania zwolnień lekarskich. Lekarze będą przesyłać je w formie elektronicznej. Zniknie obowiązek ich dostarczania przez pracownika. Jednak nie zmieni się wiele istotnych rzeczy z tym związanych. Pracownik nadal musi informować o nieobecności – niezwłocznie. Najpóźniej natomiast może to zrobić drugiego dnia. Forma elektroniczna zwolnienia nie

czytaj więcej »

Zmuszanie do szczepień

W mazowieckim wykryto już ponad 100 przypadków odry. Jedną z grup chorych stanowią niezaszczepieni cudzoziemcy. Rządzący szukają sposobów na walkę z ogniskami choroby i jednym z pomysłów jest przerzucenie “obowiązku” jak i kosztów szczepień na pracodawców. Bez zmiany w prawie Ustawodawca zobowiązuje pracodawców do tego by pracownik był zdolny do wykonywania pracy. Przepisy sanepidowskie wymagają

czytaj więcej »

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas: 507 811 798

TOP